Emocjonalne życie liter. Nieświadomy wpływ właściwości kroju pisma na preferencje

Małgorzata Ciesielska

W artykule zostaną przedstawione pozapoznawcze czynniki wpływające na odbiór kroju pisma w kontekście teorii afektów oraz pojęcia płynności percepcyjnej. We wstępie nakreślono rys historyczny rozwoju pisma łacińskiego, który pozwala lepiej zrozumieć istotę graficznej formy pisma. W kolejnych częściach artykułu odwołano się do psychologicznych teorii naukowych i eksperymentów, które dowodzą, że na oceny bodźców wpływają pozapoznawcze właściwości, takie jak np. efekt ekspozycji czy nastawienie podmiotu. Zostanie także przedstawiony wpływ właściwości typograficznych na głębokość przetwarzania informacji oraz ich znaczenie w zapamiętywaniu treści. Na zakończenie poruszono kwestię braku spójnych działań projektantów i naukowców, co w konsekwencji prowadzi do odejmowania mało świadomych działań w dziedzinie typografii.
Author Małgorzata Ciesielska (Filia we Wrocławiu / Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu)
Małgorzata Ciesielska,,
- Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu
Book Siemes Annette, Grech Michał (eds.): Badanie i projektowanie komunikacji 4, Projektowanie komunikacji, no. 4, 2015, LIBRON, ISBN 978-83-65148-38-4, 258 p.
6453794ab251932e972012c5c715334611f95c0a.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Emocjonalne_tekst.pdf 1.13 MB
emocjonalne_oswiadczenie_ciesielska.pdf 619.2 KB