Emocjonalne życie liter. Nieświadomy wpływ właściwości kroju pisma na preferencje

Małgorzata Ciesielska

W artykule zostaną przedstawione pozapoznawcze czynniki wpływające na odbiór kroju pisma w kontekście teorii afektów oraz pojęcia płynności percepcyjnej. We wstępie nakreślono rys historyczny rozwoju pisma łacińskiego, który pozwala lepiej zrozumieć istotę graficznej formy pisma. W kolejnych częściach artykułu odwołano się do psychologicznych teorii naukowych i eksperymentów, które dowodzą, że na oceny bodźców wpływają pozapoznawcze właściwości, takie jak np. efekt ekspozycji czy nastawienie podmiotu. Zostanie także przedstawiony wpływ właściwości typograficznych na głębokość przetwarzania informacji oraz ich znaczenie w zapamiętywaniu treści. Na zakończenie poruszono kwestię braku spójnych działań projektantów i naukowców, co w konsekwencji prowadzi do odejmowania mało świadomych działań w dziedzinie typografii.
Autor Małgorzata Ciesielska (Filia we Wrocławiu / Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu)
Małgorzata Ciesielska
- Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu
Paginacja153-171
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.9
Książka Siemes Annette, Grech Michał (red.): Badanie i projektowanie komunikacji 4, Projektowanie komunikacji, nr 4, 2015, LIBRON, ISBN 978-83-65148-38-4, 258 s.
6453794ab251932e972012c5c715334611f95c0a.pdf / Brak informacji o licencji (plik zarchiwizowany - zaloguj się albo sprawdź dostępność na wydziale)
Językpl polski
Plik
Emocjonalne_tekst.pdf 1.13 MB