Does distance from the equator predict selfcontrol? Lessons from the Human Penguin Project

Michał Parzuchowski , Hans Ijzerman , Marija V. Čolić , Marie Hennecke , Youngki Hong , Chuan-Peng Hu , Jennifer Joy-Gaba , Dušanka Lazarević , Ljiljana B. Lazarević , Kyle G. Ratner , Thomas Schubert , Astrid Schütz , Darko Stojilović , Sophia C. Weissgerber , Janis Zickfeld , Siegwart Lindenberg

We comment on the proposition “that lower temperatures and especially greater seasonal variation in temperature call for individuals and societies to adopt … a greater degree of self-control” for which we cannot find empirical support in a large data set with data-driven analyses. After providing greater nuance in our theoretical review, we suggest that Van Lange et al. revisit their model with an eye toward the social determinants of self-control.
Autor Michał Parzuchowski (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Michał Parzuchowski
, Kyle G. Ratner
Kyle G. Ratner