Mediacja szansą na ocalenie małżeństwa? Studium prawa rzymskiego, kanonicznego i cywilnego

Bronisław Sitek

Powszechnie przyjmuje się, że małżeństwo jest instytucją prawa naturalnego. Jego forma jest jednak efektem zmian kulturowych wynikających z religii, klimatu czy też stopnia rozwoju cywilizacyjnego. Od czasów rzymskich wraz z chrześcijaństwem przyjmuje się, że małżeństwo jest to związek mężczyzny i kobiety. Małżeństwo pojmowane jest jako podstawowa komórka społeczna, stanowiąca o kondycji samego społeczeństwa. Stąd też ustawodawca podejmuje różnego rodzaju działania zmierzające do wspomożenia czy ratowania związku małżeńskiego. Jednym z instrumentów pozwalających na ratowanie małżeństwa jest mediacja. Celem tej instytucji jest jednak nie tylko ratowanie małżeństwa, ale w razie niemożliwości osiągnięcia tego celu również humanitarne zakończenie jego rozwiązanie, z uwzględnieniem dobra dzieci.
Autor Bronisław Sitek (Wydział Prawa)
Bronisław Sitek
- Wydział Prawa
Tytuł czasopisma/seriiJournal of Modern Science, ISSN 1734-2031, (B 9 pkt)