Perspektywa badań nad prawem rzymskim w kontekście prawa municypalnego

Bronisław Sitek

Rozwój techniki i technologii wywiera coraz większy wpływ na nauki prawne. Młodzi prawnicy coraz częściej zajmują się problemami prawnymi z zastosowaniem metody prawnoporównawczej, ale też sięgają do interdyscyplinarności, czego rezultatem są opracowania z pogranicza ekonomii, psychologii, biologii czy informatyki. W tej optyce nauki historyczne coraz bardziej są marginalizowane, co widać chociażby po tendencji zmniejszania liczby godzin dydaktycznych dla historii prawa, w tym dla prawa rzymskiego. Konieczne jest zatem poszukiwanie takich problemów, które mogą być potencjalnym elementem w budowaniu argumentacji przez pozytywistów. Niewątpliwie takim obszarem jest prawo municypalne, które może być inspiracją dla współczesnych rozwiązań, jak chociażby wprowadzenie kadencyjności organów samorządowych.
Author Bronisław Sitek (Wydział Prawa w Warszawie)
Bronisław Sitek,,
- Wydział Prawa w Warszawie
Journal seriesZeszyty Prawnicze, ISSN 1643-8183, e-ISSN 2353-8139, (N/A 40 pkt)