Kartka pocztowa i archiwum pamięci

Leszek Koczanowicz

Jest oczywiste, że ludzie nie są w stanie funkcjonować bez pamięci, ale równie oczywiste jest, że pamięć jest źródłem traumy i niepokoju. W nowoczesności pojawiły się nowe, niezwykle trudne zadania dla pamięci. Musimy pamiętać podzielony i rozproszony świat, który nie daje się uporządkować w żadne koherentne wzory. Jednocześnie musimy nauczyć się zapominać lub co najmniej kontrolować „złą pamięć”, która jest źródłem traumy. W eseju odnoszą się do tych kwestii dyskutując kartkę pocztową, którą dostałem od mojej Mamy niedługo przed jej śmiercią. Odwołując się do książki Derridy o kartce pocztowej i innych filozoficznych i literackich tekstów, a szczególnie koncepcji przypominania Platona, jak też neurologicznych mechanizmów pamięci, staram się zrozumieć przekaz zawarty w tej pozornie banalnej komunikacji.
Author Leszek Koczanowicz (Filia we Wrocławiu / Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Leszek Koczanowicz,,
- Wydział Psychologii we Wrocławiu
Journal seriesKonteksty. Polska Sztuka Ludowa, [Konteksty. Polska Sztuka Ludowa], ISSN 1230-6142, (N/A 40 pkt)