Metody komunikowania stanów afektywnych w urządzeniach mobilnych

Jakub Trojanowski , Michał Folwarczny , Piotr Hrebieniuk , Remigiusz Szczepanowski

W dobie komunikacji mobilnej za pomocą smartfonów, komunikatorów internetowych, czy smsów odczytanie stanu afektywnego interlokutora stanowi nie lada wyzwanie, będąc przyczyną nieporozumień, błędnej interpretacji afektywnej rozmówcy lub też braku zrozumienia. Odczuwane emocje przez człowieka w tego typu interakcjach społecznych manifestują się poprzez ciało w formie gestów, mimiki, mikromimiki, czy też napięcia mięśniowego. Sygnały te pełnią nie tylko funkcję podstawowego źródła informacji o stanie afektywnym jednostki, ale usprawniają, czy wręcz umożliwiają komunikację międzyludzką. W naszych badaniach poszukaliśmy sposobów kodowania emocji w komunikacji mobilnej na poziomie gestów wywoływanych podczas spostrzegania bodźców afektywnych. Do rejestrowania znaków afektywnych użyto ekranu dotykowego telefonu typu smartfon ze specjalnie przygotowanym oprogramowaniem, mierzącym kluczowe składowe gestów, wykonywanych na ekranie dotykowym, będących motoryczną odpowiedzią na bodziec afektywny o określonym ładunku pobudzenia oraz znaku. W badaniach wykazano istotne zmiany początkowej siły nacisku w funkcji spostrzeganej emocji, sugerujące, że wyższe pobudzenie może skutkować silniejszą tendencją do powstrzymywania się od wykonania danego gestu. Wykazano również, że wrażenia przyjemności/przykrości spostrzeganej emocji istotnie zmieniają trajektorię wykonywanych gestów w kierunku wertykalnym – wzorce dla negatywnych emocji rejestrowano w górnych częściach ekranu, zaś wzorce odpowiedzi dla pozytywnych emocji obserwowano przy ruchach w dolnych częściach ekranu.
Author Jakub Trojanowski
Jakub Trojanowski,,
, Michał Folwarczny
Michał Folwarczny,,
, Piotr Hrebieniuk
Piotr Hrebieniuk,,
, Remigiusz Szczepanowski (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Remigiusz Szczepanowski,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Book Koźmiński Łukasz, Doskocz Jacek, Kardasz Piotr (eds.): Innowacje w polskiej nauce w obszarze matematyki i informatyki. Przegląd aktualnej tematyki badawczej, 2016, Wydawnictwo Nauka i Biznes, ISBN 978-83-947095-2-5, 150 p.
5a. Innowacje_monografia_cała.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishkomunikacja, stan afektywny, urządzenia mobilne, smartfon
Keywords in Englishcommunication, affective state, mobile devices, smartphone
5. R.Szczepanowski_monografia_rozdział.pdf 3.06 MB