Polska adaptacja kwestionariusza Identity Stage Resolution Index (ISRI) Jamesa Côté

Konrad Piotrowski , Anna Brzezińska

Artykuł przedstawia efekt prac nad polską adaptacją kwestionariusza Identity Stage Resolution Index (ISRI; Indeks Rozwiązania Kryzysu Tożsamości) Jamesa Côté (1997). W badaniu wzięło udział 2381 uczniów szkół ponadgimnazjal- nych (zasadnicza szkoła zawodowa: n=272, 84% kobiet; technikum: n=1062, 35% kobiet; liceum ogólnokształcące: n=1047, 58% kobiet) w wieku 16–19 lat. Zarówno wśród kobiet i mężczyzn, jak i wśród uczniów trzech typów szkół, kwestionariusz odznaczał się dobrą strukturą czynnikową oraz wysoką rzetelnością. Stwierdzono też że, zgodnie z modelem kapitału tożsamości Côté’ego, położenie na obu badanych wymiarach – tożsamości osoby dorosłej i integracji ze społecznością – było związane tak z zasobami namacalnymi, jak i nienamacalnymi. Uzyskane dane na temat trafności i rzetelności narzędzia okazały się być zadowalające.
Author Konrad Piotrowski (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Konrad Piotrowski,,
- Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
, Anna Brzezińska