Wojna na Ukrainie a wolność prasy. Czy ukraińskie prawo prasowe spełnia standardy międzynarodowe w warunkach wojny propagandowej z Rosją?

Jacek Sobczak , Maria Gołda-Sobczak

Abstract

Prasa ukraińska po odzyskaniu niepodległości uległa poważnym przeobrażeniom dostosowującym ją do standardów Rady Europy i Unii Europejskiej. Proces ten w wyniku wydania licznych aktów prawnych został uwieńczony powodzeniem, aczkolwiek niejasne jest czy i w jakim stopniu wspomniane normy znajdują zastosowanie w praktyce. Wyzwaniem dla wolnej prasy ukraińskiej stały się wydarzenia polityczne, związane z zajęciem Krymu przez Federację Rosyjską i konfliktem zbrojnym w Donbasie. Temu zadaniu nie umieją one sprostać, podobnie zresztą jak dyplomacja ukraińska. Zarówno dyplomacja jak i prasa ukraińska nie są w stanie w sposób rzetelny przedstawić przebiegu konfliktu i zbić argumenty Rosji, że zajęcie Krymu było działaniem realizującym zasadę samostanowienia narodów i nastąpiło zgodnie z wolą mieszkańców tego półwyspu i przeprowadzonemu referendum. W tekście artykułu przedstawiono argumenty wskazujące, że stanowisko Federacji Rosyjskiej jest niedopuszczalnym pogwałceniem norm prawa międzynarodowego. Wskazano jednocześnie przykłady manipulacji przekazami internetowymi, z którymi prasa ukraińska niezbyt sobie radzi.
Author Jacek Sobczak (Wydział Prawa)
Jacek Sobczak,,
- Wydział Prawa
, Maria Gołda-Sobczak
Maria Gołda-Sobczak,,
-
Journal seriesStudia Prawnicze KUL, ISSN 1897-7146, (B 8 pkt)
Issue year2015
No2(62)
Pages31-76
Publication size in sheets2.25
Keywords in PolishUkraina, prawo prasowe, transformacja ustrojowa, Krym, manipulacja, wolność prasy, Rosja, Konwencja wiedeńska, Euromajdan, samostanowienie, secesja, aneksja
Keywords in EnglishUkraine, media law, political transformation, Crimea, manipulation, press freedom, Russia, the Vienna Convention, Euromaidan, self-determination, secession, annexation
URL http://www.kul.pl/studia-prawnicze-kul-2-62-2015,art_62618.html
Languagepl polski
File
studia_prawnicze_2_2015.pdf 4.1 MB
Score (nominal)8
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?