Being present in the moment: Event-level relationships between mindfulness and stress, positivity, and importance

John B. Nezlek , Paweł Holas , Marzena Rusanowska , Izabela Krejtz

Each day for two weeks, participants (psychologically healthy adults residing in the community) described the events that happened to them. These descriptions included how attentive to the present moment they were during the event, and how stressful, positive, and important the event was. Three-level MLM analyses (events nested within days, days nested within persons) found that dispositional (trait) mindfulness was positively related to event-level mindfulness (presence), positivity, and importance, and was negatively related to event-level stress. At the event-level, presence was positively related to how positive and important events were and was positively related to how stressful events were. Moreover, these event-level relationships did not vary as a function of trait mindfulness. These results suggest that although more mindful people may experience less stress, when stress occurs, people tend to become more mindful.
Autor John B. Nezlek (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
John B. Nezlek
- Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
, Paweł Holas