Theory Building Through Replication

Richard A. Klein , Kate A. Ratliff , Michelangelo Vianello , Reginald B. Adams Jr. , Stepan Bahnik , Michael J. Bernstein , Konrad Bocian , Mark J. Brandt , Beach Brooks , Claudia Chloe Brumbaugh , Zeynep Cemalcilar , Jesse Chandler , Winnee Cheong , William E. Davis , Thierry Devos , Matthew Eisner , Natalia Frankowska , David Furrow , Elisa Maria Galliani , Fred Hasselman

The authors respond to commentaries on the Many Labs replication project. They cite relevant points raised by the commentators who argued that much work is really necessary to triangulate in understanding any particular effect. Specific reactions to commentaries are also presented including explanations for why the authors observed an effect that was almost identical to the original finding.
Autor Richard A. Klein
Richard A. Klein
, Kate A. Ratliff
Kate A. Ratliff