The relationship between psoriasis and depression: A multiple mediation model

Patryk Łakuta , Kamil Marcinkiewicz , Beata Bergler-Czop , Ligia Brzezińska-Wcisło

Abstract This study examined the relationship between psoriasis and depression, proposing a multiple mediation model to analyse the relationship. A total of 193 patients with psoriasis aged 20–67 years completed the Beck Depression Inventory, the Stigmatization Scale, the Appearance Schemas Inventory-Revised, and the Body Emotions Scale. The Body Surface Area index was used to assess severity of psoriasis. Serial multiple mediation analysis revealed that experiences of stigmatization, maladaptive beliefs about appearance and its salience to one's self-evaluation, and negative emotional attitudes towards the body, jointly, sequentially mediated the relationship between the presence of skin lesions of psoriasis and depressive symptoms. These results highlight the importance of the associations between stigmatization and cognitive and affective aspects of body image in relation to depression in patients with psoriasis. We suggest that prevention and intervention programs for psoriasis patients that target body image enhancement would be worthy of further research.
Autor Patryk Łakuta (Wydział Psychologii)
Patryk Łakuta
- Wydział Psychologii
, Kamil Marcinkiewicz