Właściwości psychometryczne polskiej wersji Inwentarza Pewności Siebie w sporcie (TSCI-PL) – badanie pilotażowe”. Aktywność ruchowa ludzi w różnym wieku

Zuzanna Gazdowska , Dariusz Parzelski

Celem pracy jest przedstawienie właściwości psychometrycznych polskiej wersji Inwentarza Pewności Siebie w Sporcie (TSCI-PL), mierzącego poziom sportowej pewności siebie, jako cechy. Autorką kwestionariusza jest Robin Vealey (1986). Badanie pilotażowe polskiej adaptacji TSCI-PL przeprowadzono na 100 osobach będących czynnymi sportowcami, zarówno zawodowcami, jak i amatorami. Osoby badane wypełniały Inwentarz Pewności Siebie w Sporcie oraz kwestionariusz samooceny MSEI. Przeprowadzone analizy potwierdziły wysoką rzetelność oraz trafność teoretyczną TSCI-PL. Korelacje ze skalami MSEI potwierdziły także trafność kryterialną narzędzia. Kwestionariusz wymaga dalszych prac adaptacyjnych, jak również przebadania większej grupy osób, zarówno przez Internet, jak i osobiście. W wyniku badań, ma szanse powstać użyteczne na polskim rynku narzędzie, cechujące się satysfakcjonującymi właściwościami psychometrycznymi.
Author Zuzanna Gazdowska (Wydział Psychologii)
Zuzanna Gazdowska,,
- Wydział Psychologii
, Dariusz Parzelski (Wydział Psychologii)