Idea przedstawicielstwa społecznego w polskim postępowaniu karnym

Mariusz Jakubik

The publication presents the assumptions of participation of social organizations in the Polish criminal proceedings. This idea was formed in the 60s of last century. As a result, the representative of social organisation was introduced to the Code of Criminal Procedure of 1969. Its task was to defend the interest of society, mainly the social property and the citizens' rights. Next, the author discusses the evolution of this idea. The task of the representative of social organization in the Code of Criminal Procedure of 1997 is to protect the goods, which are important for the general public and individual matters of citizens. The representative of social organization is also a friend of the court (amicus curiae). It presents the legal opinions on recognized matters to the court and helps to resolve them. It is an element of citizens' participation in justice. Great reform of the Code of Criminal Procedure of 2013 maintained this idea.
Author Mariusz Jakubik (Wydział Prawa)
Mariusz Jakubik,,
- Wydział Prawa
Other language title versionsThe Idea of Social Representation in Polish Criminal Proceedings
Journal seriesSpołeczeństwo i Edukacja, ISSN 1898-0171, e-ISSN 2450-0356, (B 7 pkt)
Issue year2014
Keywords in PolishPostępowanie sądowe Przedstawicielstwo, Ochrona praw człowieka, Organizacje społeczne
Keywords in EnglishLegal proceedings, Representation, Human rights protection, Social organisations
Abstract in PolishW porównaniu z innymi państwami socjalistycznymi, w polskim postępowaniu karnym idea przedstawicielstwa społecznego urzeczywistniła się w całkowicie odmiennym, unikatowym kształcie. Polski przedstawiciel organizacji społecznej w postępowaniu karnym realizując politykę organów państwa włączania obywateli w sprawowanie władzy, stanowić miał jedną z form udziału społeczeństwa w wymiarze sprawiedliwości. Chodziło o zapewnienie wpływu i kontroli społeczeństwa nad wymiarem sprawiedliwości i jego organami, a także o umacnianie więzi między organami państwa ludowego a społeczeństwem, co miało wywoływać w tymże społeczeństwie poczucie współrządzenia krajem.
SiE_3_2014.pdf 5.93 MB
Additional file