Migracja i płeć w cyklach życia rodzinnego

Paulina Pustułka

n/a
Author Paulina Pustułka (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Paulina Pustułka,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Journal seriesStudia Socjologiczne, ISSN 0039-3371, (N/A 70 pkt)
Issue year2020
Keywords in Polishpłeć; migracje; socjologia rodziny; cykl życia rodziny
ASJC Classification3312 Sociology and Political Science
Abstract in original languageCelem artykułu jest ukazanie i porównanie doświadczeń rodzinności migrantów osiedlonych i tymczasowych na różnych etapach cykli życia rodzin (CŻR), tj. od powstania pary, przez posiadanie i wychowanie potomstwa, aż do fazy schyłkowej rodziny. Przekrojowe spojrzenie na jakościowy materiał empiryczny z trzech projektów badawczych pozwala na aplikację soczewki CŻR do rodzin migracyjnych w kontekście polskim. Sytuacje dwóch typów rodzin nuklearnych, tj. Polaków wychowujących dzieci poza krajem i rodzin, które doświadczają migracji sezonowej/czasowej jednego z partnerów/rodziców, analizowane są z uwzględnieniem wymiaru temporalnego (reprezentowanego przez kolejne fazy cyklu życia rodzin oraz przez pryzmat płci (doświadczenia migrujących kobiet versus mężczyzn).
DOIDOI:10.24425/sts.2020.132452
Migracja w cyklach zycia rodzinnego_skan.pdf 400.27 KB
Additional file
osw_migracja w cyklach.pdf 224.33 KB