Editorial Revision and Recovery: Authenticity and Imitation in John Clare's Early Poetry

Jacek Wiśniewski

Most writers enjoy a fair degree of authorial control of their own work. They often supervise and edit the final versions of their texts; but not so John Clare, the Northamptonshire peasant poet whose poems were left in the hands of his London publishers. Vital decisions on selection, omissions, additions and alterations were not the poet's therefore questions about authenticity, editorial revision and recovery of original texts are in this case crucial.
Autor Jacek Wiśniewski (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Jacek Wiśniewski
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Paginacja105-118