Mental Strategies Predict Performance and Satisfaction with Performance Among Soccer Players

Magdalena Kruk , Jan Blecharz , Monika Boberska , Karolina Zarychta-Zajączkowska , Aleksandra Łuszczyńska

This study investigated the changes in mental strategies across the season and their effects on performance and satisfaction with individual performance. Data were collected three times: at the pre-season at Time 1 (T1; baseline), in the mid-season at Time 2 (T2; two-month follow-up), and at the end-of-season at Time 3 (T3; nine-month follow-up) among male soccer players (N = 97) aged 16-27. Athletes completed the questionnaires assessing the use of nine psychological strategies in competition and the level of satisfaction with individual performance. Endurance performance was measured objectively with a 300 m run. A high level of relaxation (T1) explained better 300 m run performance (T3) and a high level of self-talk explained a higher satisfaction with individual performance (T3). A rare use of distractibility and emotional control (T1) predicted a higher level of satisfaction with individual performance (T3). No predictive role of other psychological strategies was found. The use of emotional control, relaxation, and distractibility increased over the season, whereas the use of imagery and negative thinking declined. Besides the roles of self-talk, imagery, relaxation and goal-setting, the effects of distractibility and emotional control should be taken into account when considering athletes’ mental training programs.
Autor Magdalena Kruk (Filia we Wrocławiu / II Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Magdalena Kruk
, Jan Blecharz
Jan Blecharz