Patterns of Middling Migrant Sociabilities: a Case Study of a Disempowered City and Towns

Krzysztof Jaskułowski

n/a
Autor Krzysztof Jaskułowski (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie)
Krzysztof Jaskułowski
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie
Tytuł czasopisma/seriiJournal of International Migration and Integration, ISSN 1488-3473, e-ISSN 1874-6365, (N/A 70 pkt)
Rok wydania2020
Tom21
Paginacja381-395
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.7
Słowa kluczowe w języku oryginałuHigh-skilled migrants . Poland . Incorporation . Sociability. Periphery
Klasyfikacja ASJC3314 Anthropology; 3316 Cultural Studies; 3317 Demography
Streszczenie w języku oryginałuDrawing on scalar theory of locality and the concept of urban sociabilities, this paper discusses sociabilities, social encounters based on domains of commonality, between middling migrants and local inhabitants in three different settings in Poland. At the same time, however, the paper points out to the feeling of strangeness and otherness experienced by migrants due to cultural and social distance. In contrast to mainstream literature that concentrates on low-skilled migrants or elite professionals in global cities, the article focuses on middling migrants in two disempowered towns (Jelcz-Laskowice and Strzelin) and one city (Opole) within the Walbrzych Special Economic Zone in Poland. It shows the particularities of urban sociabilities in locations that lack wellestablished migrant communities and have peripheral status in the global economy.
DOIDOI:10.1007/s12134-019-00657-0
URL https://doi.org/10.1007/s12134-019-00657-0
Języken angielski
Plik