The Conflict in Ukrainian Donbas: International, Regional and Comparative Perspectives on the Jus Post Bellum Options

Igor Lyubashenko , Gerhard Kemp

The past two decades have produced a substantial body of theoretical and practical insights into the field collectively known as post-conflict studies. Various modalities, including criminal justice responses, truth commissions, and hybrid modalities are aimed at post-conflict peace, justice and reconciliation. This chapter explores, first of all, relevant theoretical frames in the context of post-conflict studies. Comparative national and regional insights are also considered. The chapter deals, in the second place, with the armed conflict in the east of Ukraine as a contemporary problem in flux. In conclusion, the theoretical insights gained from a consideration of the national, regional and international frameworks on post-conflict theories and modalities are applied to the situation in Ukraine, with due regard for the fact that the situation is, indeed, still very much fluid.
Autor Igor Lyubashenko (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Igor Lyubashenko
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
, Gerhard Kemp