Perception of European identity and social diversity in Poland and other European countries

Patricia Figuera-Pietrusza , Marek Drogosz

The current paper presents the results of an internet-based pilot study assessing differences between Polish nationals and other Europeans in their perception of European identification, openness to others and acceptance of social diversity. Altogether, 279 persons participated: Polish citizens (N = 127); other Europeans (N = 152). Data analyses suggest that Polish participants share a common understanding of European identification with other European respondents, albeit, they show higher level of anti-Europeanness. Polish participants seem less opened to others despite that they appear less concerned about potential threats related to migrant movements than the sample group of other Europeans.
Autor Patricia Figuera-Pietrusza
Patricia Figuera-Pietrusza
, Marek Drogosz (Wydział Psychologii)
Marek Drogosz
- Wydział Psychologii
Tytuł czasopisma/seriiSTUDIA SPOŁECZNE, ISSN 2081-0008, (B 5 pkt)
Rok wydania2016
Tom15
Nr2
Paginacja69-78
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.5
Słowa kluczowe w języku angielskimsocial identity, European identity, social diversity, attitudes toward immigrants.
Języken angielski
Plik
2016_._City_s_architecure_and_urban_ide.pdf 4.38 MB
Pliki dodatkowe