Konflikt ról rodzinnych i zawodowych a poczucie satysfakcji z życia

Joanna Kowalczyk , Teresa Rzepa

Zbadano dwie formy konfliktu "praca-rodzina" (wymagania zawodowe utrudniają pełnienie ról rodzinnych albo obowiązki rodzinne utrudniają pełnienie roli zawodowej) oraz poziom satysfakcji z życia. Celem badania było ustalenie czy doświadczanie konfliktów zależy od wieku, pozostawania w związku i posiadania dzieci. W badaniach uczestniczyło 140 kobiet aktywnych zawodowo. Ustalono, ze konflikty są umiarkowanie skorelowane i nie wpływają na satysfakcję z życia oraz, że potomstwo nasila obie formy konfliktu, a wiek wpływa na odczuwanie konfliktu "rodzina-praca". Pozostawanie w związku nie ma znaczenia dla odczuwania obu form konfliktu, lecz - podobnie jak wiek - wpływa na satysfakcje z życia.
Author Joanna Kowalczyk
Joanna Kowalczyk,,
, Teresa Rzepa (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Teresa Rzepa,,