Samoocena i jej komponenty a satysfakcja z życia seksualnego

Szymon Kucharski , Teresa Rzepa

The aim of this research was to study the relationship between the self-esteem level and the satisfaction with sexual life. The study was conducted on 60 participants (30 women and 30 men) aged from 22 to 53. Multidimensional Self-Esteem Inventory Questionnaire (MSEI), Sexual Satisfaction Questionnaire and an original questionnaire were used. In case of women, a moderately strong and negative correlation between the vitality component of the scale and sexual life satisfaction was indicated – the bigger the vitality, the lower the sexual life satisfaction was. Among men, a moderately strong and positive correlations were observed between five components of the self-esteem scale (competence, sense of being loved, popularity, physical attractiveness, vitality) and sense of satisfaction with sexual life. The higher the component level, the higher the sense of satisfaction was. A difference in sexual satisfaction between sexes was noted: men had higher levels of the sexual life satisfaction. A correlation between the relationship duration and satisfaction with sexual life was confirmed in women – the longer the relationship was, the bigger the satisfaction. This dependence was not confirmed in male participants.
Author Szymon Kucharski
Szymon Kucharski,,
, Teresa Rzepa (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Teresa Rzepa,,
- Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Journal seriesPsychoseksuologia, ISSN 2449-8130, (0 pkt)
Issue year2017
Keywords in Polishsamoocena, zadowolenie z życia seksualnego, długość związku
Keywords in Englishself-esteem, sexual life satisfaction, relationship length
Abstract in PolishCelem pracy było wykazanie związku między poziomem samooceny a stopniem zadowolenia z życia seksualnego. Przeprowadzono badanie z udziałem 60 osób (30 kobiet i 30 mężczyzn) w wieku od 22 do 53 lat. Do badania zastosowano Wielowymiarowy Kwestionariusz Samooceny (MSEI), Kwestionariusz Satysfakcji Seksualnej oraz autorską ankietę. W przypadku kobiet wykazano umiarkowanie silny, ujemny związek między komponentem witalności a poczuciem satysfakcji z życia seksualnego. Im wyższy poziom witalności przejawiają kobiety, tym odczuwają niższą satysfakcję z pożycia seksualnego. Wśród mężczyzn zaobserwowano umiarkowanie silne i dodatnie zależności między pięcioma komponentami samooceny (tj. kompetencje, bycie kochanym, popularność, atrakcyjność fizyczna, witalność) a poczuciem satysfakcji z życia seksualnego. Oznacza to, że im wyższe kompetencje, popularność, witalność, poczucie bycia kochanym i atrakcyjnym fizycznie przejawiali badani mężczyźni, tym wyższą odczuwali satysfakcję z pożycia seksualnego. Wykazano różnicę w zakresie satysfakcji seksualnej: jej poziom okazał się wyższy u mężczyzn. Potwierdzono zależność między długością trwania związku a satysfakcją seksualną u kobiet: im dłuższy związek, tym wyższa satysfakcja seksualna. Ta zależność nie wystąpiła u mężczyzn.
URL http://www.psychoseksuologia.pl/p/samoocena-i-jej-komponenty-satysfakcja.html
Rzepa T._samoocena_all_2017.pdf 446.87 KB
Score sourcejournalList