Private self-consciousness in daily life: Relationships between rumination and reflection and well-being, and meaning in daily life

David B. Newman , John B. Nezlek

The present study moved beyond trait reports of rumination, reflection, and meaning in life (presence and search) by examining within-person relationships between daily states of these constructs and well-being. Participants (N = 130) completed reports at the end of the day for 14 days. When analyzed together, daily rumination was negatively related to daily well-being whereas daily reflection was not (with one exception). In contrast, daily reflection was positively related to daily search for meaning in life, whereas rumination was not related to daily search for meaning in life. Reflection moderated the within-person relationships between rumination and well-being such that negative relationships between rumination and well-being were stronger at higher levels of reflection. In contrast, rumination had virtually no effect on search for meaning in life at higher levels of reflection. Lagged analyses found that daily reflection led to increases in daily positive deactivated affect (e.g., relaxation) and searching for meaning in life, and daily rumination led to increased presence of meaning in life the following day. These results highlight the importance of considering both reflection and rumination in studies of within-person variation and the value of considering within-person variability in understanding presence of and search for meaning in life.
Autor David B. Newman
David B. Newman
, John B. Nezlek (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
John B. Nezlek