Work-life balance in the Polish migrant families settled in Norway

Paulina Pustułka , Magdalena Ślusarczyk

The paper discusses the notions of maintaining work-life balance (WLB) as evidenced in the interviews with Polish family migrants in Norway. After presenting an overview of the WLB scholarship, we analyse the empirical material collected for the Transfam project. By looking at the migrants’ narratives on striking the right balance between work and family in the mobility context, we use the intersections of gender, welfare and care as paramount for explain how the Polish couples in Norway discuss the reduced demands of paid employment for the sake of childcare and time for a family at home.
Autor Paulina Pustułka (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Paulina Pustułka
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
, Magdalena Ślusarczyk