Polish Adaptation of the Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale

Beata Kuźma , Michał Szulawski , Maarten Vansteenkiste , Katarzyna Cantarero

This article presents the findings of four studies designed to validate the translated Polish version of the Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale. Results of exploratory factor analyses in Study 1 (N = 272, Mage = 41.07) showed that the psychological need for autonomy, relatedness, and competence that are central to the Self-Determination Theory have a bidimensional structure, involving both a need for satisfaction and need for frustration component. Subsequent confirmatory factor analyses in Study 2 (N = 265; Mage = 38.15) provided further evidence for a sixdimensional structure of the scale, thereby distinguishing a satisfaction and frustration component for each of the three needs. Study 3 (N = 158; Mage = 27.28) further revealed that the distinguished subscales are moderately to highly internally consistent and yielded good test–retest reliability. Finally, Study 4 (N = 204; Mage = 20.57) confirmed that satisfaction of the needs is positively related to well-being, while frustration is positively related to depressive symptoms. The Polish version of the Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale can be successfully used in future basic and applied studies in the context of Self-Determination Theory.
Autor Beata Kuźma (Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu)
Beata Kuźma
- Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu
, Michał Szulawski