Wolność wypowiedzi artystycznej a wolność sumienia i wyznania. Wokół konfliktu dóbr fundamentalnych

Joanna Jaroszyk-Pawlukiewicz , Aleksandra Bagieńska-Masiota

The study is devoted to the collision of freedom of artistic expression and religion and the methods of solving the said conflict on the basis of national and international law. It presents standards which protect freedom of artistic expression and religion as well as clauses instigating restrictions of the exercise of this freedom. Finally, selected jurisdiction of the European Court of Human Rights in Strasbourg and Polish courts concerning the violation of religious freedom by those using the freedom of artistic expression was discussed.
Author Joanna Jaroszyk-Pawlukiewicz (USSH)
Joanna Jaroszyk-Pawlukiewicz,,
- SWPS University of Social Sciences and Humanities
, Aleksandra Bagieńska-Masiota (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Aleksandra Bagieńska-Masiota,,
- Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Journal seriesKwartalnik Naukowy OAP UW "e-Politikon", ISSN 2084-5294, (B 8 pkt)
Issue year2016
Keywords in Polishwolność wypowiedzi artystycznej, wolność sumienia i wyznania, ochrona uczuć religijnych
Abstract in PolishPraca poświęcona jest kolizji wolności wypowiedzi artystycznej i wolności religii oraz metodom rozwiązywania tego konfliktu na gruncie prawa międzynarodowego i wewnętrznego. Przedstawione zostały normy chroniące wolność wypowiedzi artystycznej oraz wolność religii, jak również klauzule limitacyjne, ograniczające wykonywanie tych wolności w określonych przypadkach. Przybliżone zostało także wybrane orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz polskich sądów, dotyczące naruszenia wolności religii przez korzystających ze swobody wypowiedzi artystycznej.
URL http://oapuw.pl/dostepne-numery/e-politikon-182016/
Bagieńska-Masiota A._Wolność_all_2016.pdf 944.21 KB