Coaching seniorów jako sposób na zachowanie aktywności i poczucia satysfakcji z życia w późnej dorosłości

Aleksandra Prysłopska

The article presents a potential of coaching as a method of senior citizen activation. Basing on how proactive attitude towards one’s life while keeping focus on future-centered time perspective influences on positive ageing the author endorses broadening senior-targeted programmes by individual coaching processes. The effects may not only improve senior citizens quality of life, but also increase their inclusion into social life, prolong professional activity, and in longer perspective avert danger of socio-economic crisis caused by ageing societies. The article is also a description of a case study conducted by the author.
Author Aleksandra Prysłopska (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie)
Aleksandra Prysłopska,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie
Other language title versionsSenior coaching as a method of preserving activity and life satisfaction in late adulthood
Book Zawadzka - Jabłonowska Agnieszka (eds.): Coaching - nowe perspektywy i wyzwania, 2020, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, ISBN 978-83-66502-03-1, 239 p., DOI:10.7206/978-83-66502-03-1
COACHING_e-book-1.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishcoaching, aktywizacja seniorów, wyznaczanie celów, satysfakcja z życia, life-long learning, positive ageing
Keywords in Englishcoaching, senior activation, goals setting, life satisfaction, life-long learning, positive ageing
Abstract in PolishCelem artykułu jest przedstawienie potencjału coachingu jako metody wspierającej aktywizację seniorów. Rozpatrując znaczenie proaktywnego podejścia do własnego życia z zachowaniem przyszłościowej perspektywy czasowej dla pozytywnego starzenia się, autorka zachęca do poszerzenia programów kierowanych do tej grupy o indywidualne procesy coachingowe. Efektem tych działań może być nie tylko poprawienie jakości życia osób starszych, lecz także ich inkluzja do życia społecznego, zwiększenie aktywności zawodowej, a w dalszej perspektywie zmiana negatywnego stereotypu osoby starszej oraz znaczne zmniejszenie ryzyka destabilizacji ekonomiczno-społecznej państwa spowodowanej zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. Artykuł jest także opisem przeprowadzonego przez autorkę studium przypadku.
COACHING_e-book-1.pdf 2.93 MB
Additional file