Eksperymentalne badanie zjawiska mikroekspresji. Doniesienie z badań

Rafał Ohme , Anna Niemczyk , Joanna Ulatowska

Czy umiejętności percepcyjne związane z przetwarzaniem podprogowych informacji mimicznych wykryte w badaniach laboratoryjnych występują także w sytuacjach społecznych związanych z procesami formułowania wrażenia na temat innych osób? Niniejszy artykuł udziela pozytywnej odpowiedzi na to pytanie i przedstawia propozycję paradygmatu badań nad percepcją nieuświadomionych sygnałów mimicznych. Uczestnicy dwóch pilotażowych eksperymentów mieli za zadanie wypowiedzenie się na temat oglądanego filmu wideo oceniając występującą w nich osobę oraz treść przekazywanego przez nią komunikatu. W grupie eksperymentalnej, w wybranych miejscach filmu, wklejana była pojedyncza klatka (trwająca 33ms) ze zdjęciem tej samej osoby wyrażającej emocje (strachu lub złości). Okazało się, iż podprogowe oddziaływanie bodźcami strachu i złości modyfikuje sądy dotyczące treści komunikatu. W obu eksperymentach nie odnotowano podobnej zależności dla ogólnej oceny nadawcy. Wierzymy, że w przyszłości paradygmat pozwoli na eksperymentalne testowanie zjawiska mikroekspresji.
Author Rafał Ohme
Rafał Ohme,,
, Anna Niemczyk (Wydział Psychologii)
Anna Niemczyk,,