Wpływ barwy i etykiety opakowań na postrzeganie produktu – wyniki badań empirycznych

Mariusz Wszołek , Krzysztof Moszczyński , Mackiewicz Paweł

Colour and label influence on package image Summary: In order to test hypothesis of colour and label influence on package image we modified digital pictures to deliver imitations of brown, translucent and green glass bottles of two beer brands (Żywiec and James Boag’s). Each one of six 60-person respondent groups was exposed to one picture and asked to answer to 10 open questions (related to direct impressions, image of brand, product and consumer, product specs and colour of glass). Obtained answers were categorized. The categories were grouped according to the label in case of 9/10 questions (PCA biplots). The results strongly indicate dominant role of label influence on package image. Keywords: package design, colour, label influence, communication study, communication research, PCA, package image.
Author Mariusz Wszołek (USSH)
Mariusz Wszołek,,
- SWPS University of Social Sciences and Humanities
, Krzysztof Moszczyński (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Krzysztof Moszczyński,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
, Mackiewicz Paweł
Mackiewicz Paweł,,
Book Grech Michał, Siemes Annette, Wszołek Mariusz (eds.): Badanie i projektowanie komunikacji 6 , Projektowanie komunikacji, vol. dedykowany, 2017, LIBRON, ISBN 978-83-65705-26-6, 513 p.
353efcf6aa94ec86ecde5e6706f6443451ba7646 (4).pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Abstract in PolishStreszczenie: W celu zbadania wpływu barwy i etykiety na wizerunek opakowań – na cyfrowe fotomanipulacje szklanych butelek (brązowa, przezroczysta i zielona) z etykietami marek piwa Żywiec oraz James Boag’s – przedstawiono po jednej z nich dla każdej z sześciu grup badanych (po 60 ankietowanych). Odpowiedzi otwartej ankiety (zawierającej 10 pytań, dotyczących m.in. prostych skojarzeń, wizerunku marki, skojarzeń z produktem, charakteru produktu, użytkownika, barwy szkła) poddano kategoryzacji. W przypadku 9 na 10 pytań otrzymane kategorie odpowiedzi były grupowane ze względu na etykietę (metoda PCA), co wskazuje na dominujący wpływ etykiety na badany wizerunek opakowań. Słowa kluczowe: design opakowań, barwa, badania komunikacji, projektowanie komunikacji, PCA, wizerunek opakowania.
353efcf6aa94ec86ecde5e6706f6443451ba7646 (4).pdf 5.95 MB
Citation count*4 (2020-12-01)