Nowe spojrzenie na standardy kształcenia na pięcioletnich studiach psychologicznych. Założenia, doświadczenia, nowe wyzwania

Jerzy Brzeziński , Dariusz Doliński , Jan Strelau

Kształcenie psychologów w Polsce odbywa się na jednolitych, pięcioletnich studiach magisterskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, studia te obejmują nie mniej niż 2500-2600 godzin (standardy Uczelnianej Komisji Akredytacyjnej i Państwowej Komisji Akredytacyjnej) i kończą się otrzymaniem przez absolwenta dyplomu magistra psychologii. Środowisko polskich psychologów akademickich od lat dba i zabiega o to, by kształcenie psychologów w naszym kraju miało charakter spójny z tym, co ma miejsce w USA i Zachodniej Europie. Spójność ta dotyczy tak form kształcenia, jak i treści programowych, obowiązujących studentów. Autorzy zawarli w artykule postulat spojrzenia na standardy kształcenia z czterech perspektyw: metodologicznej, etycznej, teoretycznej i aplikacyjnej. Dowodzą w artykule, że tylko łącznie ich uwzględnienie pozwala na opracowanie spójnej i nowoczesnej wizji kształcenia psychologów. Absolwent psychologii nie może być tylko praktykantem ani tylko teoretykiem. Musi posiadać wiedzę i umiejętności stosowania jej w różnych dziedzinach życia społecznego zgodnie z rygorami metodologicznymi i etycznymi. Stanowi to ogromne wyzwanie dla tych, którzy psychologii nauczają.
Author Jerzy Brzeziński
Jerzy Brzeziński,,
, Dariusz Doliński
Dariusz Doliński,,