Wchodzenie w dorosłość. Ogólnopolskie badanie młodych Polaków w wieku 18-29 lat

Dorota Wiszejko-Wierzbicka , Agnieszka Kwiatkowska

Główne pytanie tekstu dotyczy wchodzenia w dorosłość młodych Polaków w wieku 18-29 lat, ich postrzegania dorosłości. Zgodnie z wynikami badania młodzi odchodzą obecnie od definiowania dorosłości w kategoriach tradycyjnych markerów społecznych na rzecz własności intrapsychicznych oraz kompetencji. Dorosłość jest silnie związana z postrzeganiem siebie jako osoby kompetentnej w obszarze zawodowym i relacji społecznych, z pewną autonomię. Markery te (kompetencji, relacji, autonomii) na poziomie mikro odpowiadają najważniejszym potrzebom psychicznym człowieka (teoria autodeterminacji). Na poziomie makro markery te są zbieżne z charakterystyką czterech europejskich modeli wchodzenia w dorosłość, stworzonych przez Cécile van de Velde. Polski model wydaje się mieć charakter hybrydowy, łączący dużą rolę kompetencji zawodowych i autonomii z naciskiem na samorozwój jednostki.
Author Dorota Wiszejko-Wierzbicka (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Dorota Wiszejko-Wierzbicka,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
, Agnieszka Kwiatkowska (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)