(Nie)prawdopodobna wygrana. Związek cech temperamentu z przekonaniami hazardzistów dotyczącymi wygranej i z zaangażowaniem w hazard

Angelika Olszewska , Agata Sobków , Czesław Nosal

The study examines the relationships among individual differences in temperament, gamblers’ beliefs and involvement in gambling. The results of psychological studies indicate that gambling is related to impulsivity. Additionally, the studies showed that regular players produce more gambler biases. However, recent studies have not shown the function of the gamblers’ beliefs. Do gamblers rationalise after gambling? Do gamblers’ beliefs motivate them to gamble? We sought an answer to these questions. The investigation was conducted among 353 gamblers. All participants completed a Gambler’s Belief and Behaviour Questionnaire. We demonstrated that gamblers’ beliefs were predicted by impulsivity, reward sensitivity and intolerance of uncertainty. Furthermore, the tendency to gamble was predicted by gamblers’ beliefs even when temperamental differences were controlled for.
Author Angelika Olszewska (Filia we Wrocławiu / II Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Angelika Olszewska,,
- II Wydział Psychologii we Wrocławiu
, Agata Sobków (Filia we Wrocławiu / II Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Agata Sobków,,
- II Wydział Psychologii we Wrocławiu
, Czesław Nosal (Filia we Wrocławiu / II Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Czesław Nosal,,
- II Wydział Psychologii we Wrocławiu
Other language title versions(Im)probable Win. Relationships among Individual Differences in Temperament, Gambler’s Beliefs and Gambling Engagement
Journal seriesPsychologia Ekonomiczna, ISSN 2084-137X, e-ISSN 2353-7132, (B 8 pkt)
Issue year2017
Keywords in Polishhazard, subiektywne prawdopodobieństwo, emocje antycypacyjne, przekonania graczy
Keywords in Englishgambling, temperamental differences, gambler’s beliefs, subjective probability
Abstract in PolishCelem przeprowadzonych badań było zweryfikowanie związków między cechami temperamentu, przekonaniami gracza dotyczącymi wygranej i angażowaniem się w gry hazardowe. Dotychczasowe badania wskazują na związek temperamentu z angażowaniem się w hazard. Dodatkowo badacze podkreślają, że zniekształcenia myśli związanych z grą łączą się z rozwojem patologicznego hazardu. Dotychczas w literaturze nie określono jednak, jaką rolę odgrywają przekonania graczy. Czy przekonania graczy związane są z utrzymywaniem dalszej motywacji do grania? Czy stanowią raczej racjonalizację podjętych działań? Przeprowadzone badanie stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania. W badaniu wzięło udział 353 hazardzistów, którzy wypełnili stworzony przez nas kwestionariusz przekonań i zachowania gracza. Otrzymane rezultaty wskazują na istotny związek temperamentu z przekonaniami hazardzistów: osoby o większej impulsywności, wytrwałości w dążeniu do celu i wrażliwości na nagrodę charakteryzowały się silniejszym poczuciem, że wygrana jest możliwa i prawdopodobna. Dodatkowo przekonania gracza pozwalały istotnie przewidzieć zaangażowanie w hazard nawet przy kontroli cech temperamentu i wrażliwości na niepewność.
DOIDOI:10.15678/PJOEP.2017.12.04
(Nie)prawdopodobna wygrana_tekst.pdf 262 KB