Był bystry i na pewno miał wąsy! Efekty zapamiętywania informacji związane z przetwarzaniem treści sprawczych i wspólnotowego

Aleksandra Szymków-Sudziarska

W artykule zaprezentowano dwa badania ukazujące pamięciowe konsekwencje aktywizacji dwóch podstawowych wymiarów postrzegania innych – sprawczości oraz wspólnotowości. Wcześniejsze dane wskazują, że myślenie w kategoriach sprawczych związane jest z konkretnym poziomem przetwarzania informacji, podczas gdy skupianie się na wspólnotowości wiąże się z przetwarzaniem abstrakcyjnym. W związku z tym przewidywałam, że myślenie o sprawczości postrzeganej osoby będzie prowadzić do lepszego rozpoznawania szczegółów związanych z tą osobą w porównaniu ze skupianiem się na wspólnotowości, co zostało potwierdzone w prezentowanych badaniach empirycznych. Dodatkowo wyniki badania 2 wykazały pośredniczącą rolę poziomu abstrakcyjności myślenia we wpływie aktywizacji określonych treści na trafność rozpoznawania.
Author Aleksandra Szymków-Sudziarska (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Aleksandra Szymków-Sudziarska,,
- Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Journal seriesPsychologia Społeczna, ISSN 1896-1800, (B 13 pkt)