Wpływ specjalnych stref ekonomicznych na migracje – przykład województwa dolnośląskiego

Agnieszka Bielewska

The aim of this paper is to discuss if special economic zones are a trigger of immigration to small cities or towns. Four special economic zones located in Lower Silesia were intended to generate economic growth in areas particularly afflicted by high unemployment after the local industry collapsed. The demographic data analysis suggests that they cause internal and international migration, but it is an unequally spread phenomena. The heterogeneity is concentrated in the regional capital, Wrocław, and the smaller towns, in spite of being the location of investments, might not draw immigration. Additionally, they are still the places of origin of emigration processes. Policies aimed to support their growth, may end up benefiting the regional capital, missing their intended targets.
Author Agnieszka Bielewska (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Agnieszka Bielewska,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Other language title versionsThe impact of special economic zones on migration – example of Lower Silesian voivodeship
Journal seriesRynek Społeczeństwo Kultura, ISSN 2300-5491, e-ISSN 2449-948X, (B 6 pkt)
Issue year2016
Keywords in Polish migracje, specjalne strefy ekonomiczne, migranci wysoko wykwalifikowani.
Keywords in Englishmigration, special economic zones, highly skilled migrants.
Abstract in PolishCelem artykułu jest przeanalizowanie, czy specjalne strefy ekonomiczne mogą powodować imigrację do małych miejscowości. Cztery specjalne strefy ekonomiczne ulokowane w województwie dolnośląskim miały za zadanie generowanie wzrostu ekonomicznego na obszarach szczególnie dotkniętych bezrobociem po upadku lokalnego przemysłu. Dane demograficzne pokazują, że strefy powodują wewnętrzne i międzynarodowe migracje, ale ich rozkład jest nierównomierny. Migranci koncentrują się w stolicy regionu – Wrocławiu, a mniejsze miejscowości mimo, że zostały w nich zlokalizowane inwestycje, nie przyciągają imigrantów, a przy tym wciąż pozostają obszarami wysyłającymi migrantów. Działania, które mia- ły na celu wspomóc ich rozwój, mogą w rezultacie ominąć swój cel i być korzystne dla stolicy regionu.
URL http://www.kwartalnikrsk.pl/assets/rsk2-2016-bielewska.pdf
32. publikacja_strefy ekonomiczne_ Bielewska_2016.pdf 409.26 KB