Wpływ nastroju i perspektyw postrzegania czasu na rozwiązywanie zadań dywergencyjnych

Agnieszka Skruczaj , Magdalena Marszał-Wiśniewska

Celem badania była analiza wpływu nastroju i indywidualnych perspektyw czasowych na efektywność rozwiązywania zadań dywergencyjnych w zakresie trzech kryteriów twórczości: płynności, giętkości i oryginalności myślenia. W części eksperymentalnej badania, uczestnicy (N = 140), losowo przydzieleni do jednego z dwóch warunków (indukcja pozytywnego vs negatywnego nastroju), rozwiązywali trzy zadania dywergencyjne polegające kolejno na: wygenerowaniu jak największej liczby zastosowań danego przedmiotu, znaczeń abstrakcyjnego słowa oraz możliwych relacji pomiędzy dwoma przedmiotami. W części kwestionariuszowej dokonano pomiaru natężenia indywidualnych perspektyw czasowych. Wyniki wykazały, że pozytywny nastrój podnosi efektywność rozwiązywania zadań dywergencyjnych w zakresie wszystkich trzech kryteriów twórczości. Ponadto ujawniono, że przyszła perspektywa czasowa, niezależnie od nastroju wpływa na efektywność rozwiązywania zadań, ale jedynie w zakresie oryginalności myślenia oraz, że wpływ perspektywy teraźniejszej hedonistycznej na efektywność w zakresie płynności i giętkości myślenia zależy od płci. Wyniki dyskutowano w świetle Teorii Perspektywy Czasowej Zimbardo i wcześniejszych badań nad związkiem nastroju z twórczością.
Author Agnieszka Skruczaj
Agnieszka Skruczaj,,
, Magdalena Marszał-Wiśniewska (Wydział Psychologii)
Magdalena Marszał-Wiśniewska,,