Women who experience violence - an interpretative phenomenological analysis of the post-traumatic adaptation process

Mariusz Zięba , Marta Boczkowska , Mateusz Banaszkiewicz

Celem badania była analiza osobistych historii kobiet doświadczających przemocy (psychologicznej/fizycznej/ekonomicznej). Użyto Interpretacyjnej Analizy Fenomenologicznej (IPA) w celu sprawdzenia, w jaki sposób homogeniczna grupa siedmiu kobiet nadaje znaczenie swoim osobistym doświadczeniem związanym z traumą. Wyniki indywidualne i zbiorcze umożliwiły wtórną interpretację w odniesieniu do indywidualnych i zbiorczych cech doświadczenia badanych kobiet. Wyróżniono następujące tematy: sprawczość – wzrost poczucia osobistej siły, narracje na temat sprawcy, pozytywny i negatywny wpływ innych ludzi oraz percepcję kontroli.
Author Mariusz Zięba (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Mariusz Zięba,,
- Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
, Marta Boczkowska (Wydział Psychologii)