America first a amerykańskie przywództwo w sferze wolności gospodarczej

Andrzej Kondratowicz

The article analyzes the chances of the United States regaining the world leadership in economic freedom. Present and past levels of economic freedom, as well as the respective international rankings are assessed using the Economic Freedom Index (EFI) by Fraser Institute (1970–2015) and the Historical Index of Economic Liberty by Prados de la Escosura (1850–2007), respectively. Future EFI values for the US are forecasted using both quantitative and qualitative methods. It is shown that the US currently is not the world leader in economic freedom. According to available historical estimates, it was not the world leader between 1850–1935/39 either, but it may be considered one in the period 1935/39–1970. Probability of the US regaining the leadership in the years to come seems low. To the contrary, one can suspect that Donald Trump policies will cause both a decrease in the US EFI level and in its position in the world ranking. The article also deals with political and ideological bases of Trumponomics, i.e. of the economic policies of the Trump Administration.
Author Andrzej Kondratowicz (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Andrzej Kondratowicz,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Journal seriesStudia Ekonomiczne, ISSN 0239-6416, e-ISSN 2084-4395, (B 13 pkt)
Issue year2017
Keywords in PolishGospodarka USA, America first, Donald Trump, wolność gospodarcza, amerykańska polityka gospodarcza, populizm gospodarczy, nacjonalizm gospodarczy
Keywords in EnglishUSA economy, America first, Donald Trump, economic freedom, American economic policy, economic populism, economic nationalism
Abstract in PolishCelem artykułu jest analiza szans odzyskania przez USA przywództwa w sferze wolności gospodarczej. Wykorzystując Indeks Wolności Gospodarczej Instytutu Frasera (IWG) oraz historyczne szacunki wolności gospodarczej Pradosa de la Escosury, scharakteryzowano obecny i historyczny poziom wolności gospodarczej Stanów Zjednoczonych i ich miejsce w rankingu światowym. Możliwe przyszłe wartości amerykańskiego IWG oszacowano metodami ilościowymi i jakościowymi. Z analizy wynika, że USA nie są obecnie liderem wolności gospodarczej. Szacunki historyczne pokazują, że nie były nim także w okresie 1850–1935/1939. Można zaś twierdzić, iż były liderem w latach 1935/1939–1970. Nie ma natomiast dużych szans na wzrost poziomu wolności gospodarczej USA w perspektywie nadchodzących kilku lat. Przeciwnie, należy się raczej obawiać się, iż polityka Donalda Trumpa wywoła zarówno spadek wartości IWG, jak i spadek pozycji USA w światowym rankingu. W artykule wskazano też na polityczne i ideologiczne podstawy Trumponomiki − polityki gospodarczej administracji Trumpa.
URL http://inepan.pl/wp-content/uploads/2018/08/SE_2017-3_Kondratowicz.pdf
A. Kondratowicz America First - ART.pdf 417.08 KB