Historia indiańska: relacja z pierwszej podróży Nicolasa Federmanna do Wenezueli

Adam Elbanowski

Nikolaus Federmann, a German adventurer and conquistador, is a significant figure in the history of KleinVenedig, the concession of Venezuela Province to the Welser banking family by Charles I of Spain. Among the German commanders (Ambrosio Alfinger, Felipe de Utre, Jorge de Espira) Nikolaus Federmann was undoubtedly the most colorful character, and his fate are reminiscent of Chivalric novels’ heroes and adventurous journeys. In the article, I have outlined the silhouette of Federmann based on the Chronicles and archive documents, focusing on his first expedition to Venezuela, which German Conquistador described in Indianische Historia.
Author Adam Elbanowski (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Adam Elbanowski,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Other language title versionsThe Indian History: Nicolas Federmann Report of His First Journey to Venezuela
Journal seriesAmeryka Łacińska, ISSN 1506-8900, e-ISSN 2081-1152, (B 7 pkt)
Issue year2017
No (96)
Keywords in PolishPodbój Ameryki, niemieccy konkwistadorzy, Nicolás Federmann, Wenezuela i Kolumbia w XVI wieku
Keywords in EnglishConquest of America, German conquistadors, Nicolás Federmann, Columbia and Venezuela in 16th century
Abstract in PolishPośród niemieckich dowódców, którzy z nadania domu bankierskiego Welserów, brali udział w podboju i kolonizacji Wenezueli i Kolumbii w pierwszej połowie XVI wieku (Ambrosio Alfinger, Felipe de Utre, Jorge de Espira) Nicolás Federmann był niewątpliwie najbarwniejszą postacią, a jego losy przypominają przypadki bohaterów powieści rycerskich i awanturniczych. W artykule szkicuję sylwetkę Federmanna w oparciu o kroniki, relacje i dokumenty archiwalne, koncentrując się na jego pierwszej wyprawie do Wenezueli, którą niemiecki konkwistador opisał w Historii indiańskiej.
A. Elbanowski Historia indiańska relacja z pierwszej podróży - oświadczenie.pdf 177.07 KB
A. Elbanowski Historia indiańska relacja z pierwszej podróży ART.pdf 645.69 KB
ScoreMinisterial score = 7.0, 15-10-2019, ArticleFromJournal