Nie wszystko można zadekretować

Dariusz Doliński

Walka z patologią polegającą na plagiatyzmie czy fałszowaniu danych jest bez wątpienia konieczna. Ograniczenie się do zbudowania systemu kontroli sprawi jednak, że walka ta przeistoczy się w zabawę w policjantów (kontrolerów) i złodziei (nieuczciwych naukowców). W zabawie takiej, tak czy inaczej, górą będą złodzieje. Rozwiązania instytucjonalne powinny więc doprowadzić do zbudowania systemu umożliwiającego swobodny dostęp do danych surowych oraz możliwość publikowania wyników, w których nie wykazano statystycznie istotnych różnic między warunkami. Jeszcze ważniejsza jest ograniczona praca w środowisku akademickim, uświadomienie, że nieuczciwość uderza w nas wszystkich.
Author Dariusz Doliński (Filia we Wrocławiu / II Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Dariusz Doliński,,
- II Wydział Psychologii we Wrocławiu
Journal seriesRoczniki Psychologiczne, ISSN 1507-7888, (B 12 pkt)