MK-801 and memantine act differently on short-term memory tested with different time-intervals in the Morris water maze test

Weronika Duda , Malgorzata Wesierska , Paweł Ostaszewski , Karel Vales , Tereza Nekovarova , Ales Stuchlik

Abstract N-methyl-d-aspartate receptors (NMDARs) play a crucial role in spatial memory formation. In neuropharmacological studies their functioning strongly depends on testing conditions and the dosage of NMDAR antagonists. The aim of this study was to assess the immediate effects of NMDAR block by (+)MK-801 or memantine on short-term allothetic memory. Memory was tested in a working memory version of the Morris water maze test. In our version of the test, rats underwent one day of training with 8 trials, and then three experimental days when rats were injected intraperitoneally with low- 5 (MeL), high − 20 (MeH) mg/kg memantine, 0.1 mg/kg MK-801 or 1 ml/kg saline (SAL) 30 min before testing, for three consecutive days. On each experimental day there was just one acquisition and one test trial, with an inter-trial interval of 5 or 15 min. During training the hidden platform was relocated after each trial and during the experiment after each day. The follow-up effect was assessed on day 9. Intact rats improved their spatial memory across the one training day. With a 5 min interval MeH rats had longer latency then all rats during retrieval. With a 15 min interval the MeH rats presented worse working memory measured as retrieval minus acquisition trial for path than SAL and MeL and for latency than MeL rats. MK-801 rats had longer latency than SAL during retrieval. Thus, the high dose of memantine, contrary to low dose of MK-801 disrupts short-term memory independent on the time interval between acquisition and retrieval. This shows that short-term memory tested in a working memory version of water maze is sensitive to several parameters: i.e., NMDA receptor antagonist type, dosage and the time interval between learning and testing.
Autor Weronika Duda
Weronika Duda
, Malgorzata Wesierska
Malgorzata Wesierska