Inversion, Conversion, and Reversion in Ellen Glasgow's The Deliverance

Jerzy Sobieraj

After the Civil War the world of the white man often lies in chaos reflecting destruction of the so-called Southern tradition. Glasgow shows this by inverting the antebellum social order. The ex-owner of the plantation, Christopher Blake, cheated by his ex-overseer, Bill Fletcher, now lives in a small house that once was inhabitated by his employee, whereas the latter occupies Blake's mansion, which he purchased virtually illegally. The strategy to restore the traditional order is executed in three stages: the inversion of the property's original ownership, to conversion of Christopher Blake from the one who hates to the one who tries to overcome this feeling, and the reversion of the property to its "authentic" owner.
Autor Jerzy Sobieraj (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Jerzy Sobieraj
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Paginacja87-96