Jawna i ukryta konfrontacja z upiększoną wersją własnej twarzy a ocena własnego wyglądu i nastrój

Dagmara Gawron

Artykuł dotyczy konsekwencji wynikających z jawnej oraz ukrytej konfrontacji osoby z upiększoną wersją jej twarzy. Ochotnicy uczestniczący w dwóch eksperymentach oglądali zdjęcia własnej twarzy po upiększającym retuszu wykonanym w Photoshopie. W badaniu 1 (N = 108) wykazano, iż jego uczestnicy po jawnej konfrontacji z upiększoną wersją własnej twarzy mniej korzystnie oceniali swój rzeczywisty wygląd niż przed tym doświadczeniem. Ponadto badanie pokazało, że o ile kobiety w obliczu jawnej autokonfrontacji miały gorszy nastrój w porównaniu do warunków neutralnych, o tyle u mężczyzn wystąpił efekt odwrotny. Celem badania 2 (N = 110) było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy wywołane w badaniu 1 efekty są związane z świadomością wprowadzonych zmian, czy z rzeczywistą różnicą w wyglądzie. Okazało się, że o ile obniżenie oceny własnego wyglądu w obliczu konfrontacji z upiększoną wersją własnej twarzy jest wynikiem istnienia rzeczywistej różnicy w wyglądzie, o tyle pogorszenie nastroju wynika ze świadomości podmiotowej różnicy.
Author Dagmara Gawron (Wydział Psychologii)
Dagmara Gawron,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesPsychologia Społeczna, ISSN 1896-1800, (B 13 pkt)