Wartości w działaniu jako droga do eudajmonistycznego dobrostanu w procesie coachingowym - model PERMA

Agnieszka Zawadzka , Lidia D. Czarkowska

The article presents the original PERMA model of coaching. Theoretical bases of the model are outlined, i.e. the Authentic Happiness Theory, along with three models devised by Martin Seligman: the pleasant life, the good (committed) life and the meaningful life, as well as his well-being theory formulated later. Authors also refer to the concept of character strengths and virtues introduced by Christopher Peterson and Martin Seligman, and propose the application of the classification of character strengths and virtues VIA (Values in Action) in the coaching process based on the PERMA model.
Author Agnieszka Zawadzka (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Agnieszka Zawadzka,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
, Lidia D. Czarkowska
Lidia D. Czarkowska,,
Journal seriesCoaching Review, ISSN 2081-7029, (B 6 pkt)
Issue year2015
No1 (7)
Keywords in Polishdobrobyt, coaching, psychologia
Keywords in Englishprosperity, coaching, psychology
Abstract in PolishW artykule został zaprezentowany autorski model coachingu PERMA, służący urzeczywistnianiu dobrostanu poprzez wartości w działaniu, oraz podstawy teoretyczne tego modelu, czyli Teoria Autentycznego Szczęścia oraz model życia przyjemnego, życia dobrego (zaangażowanego) i życia sensownego Martina Seligmana, a także jego późniejsza Teoria dobrostanu. Autorki odniosły się także do koncepcji cnót i mocnych stron charakteru Christophera Petersona i Martina Seligmana. Zaproponowały, żeby w procesie coachingowym wg modelu PERMA wykorzystać klasyfikację cnót i mocnych stron charakteru VIA (Values in Action).
Zawadzka_Czarkowska.pdf 296.82 KB