ANGER IN THE CONTEXT OF LEARNING

Agata Kozłowska

The understanding of emotional process as a crucial part for gaining knowledge and abilities is the key for effective learning and teaching. Anger is one of academic emotions which is experienced during common activities connected with teaching, learning, and testing. This article focuses on reviewing the anger presence in the context of learning process. It presents internal ( tied to learners) as well as external (tied to the teacher and the situation) anger sources. Issues connected with the relation between anger and motivation, ways of using cognitive resource during problem solving tasks, learning strategies and self-regulation of learning are also discussed.
Autor Agata Kozłowska (Wydział Psychologii)
Agata Kozłowska
- Wydział Psychologii
Inne wersje tytułuGniew w kontekście uczenia się