Fotografia w nurcie teoriopoznawczym

Michał Jakubowicz

The article presents four programmes of artistic photography related to the reflection on media. The initial part is devoted to the specificity of relationship between photography and the so called pre-media, characterized by perception, that is light, air. The second chapter presents the relationship between photographic grain structure and the uniform field theory which forms the basis of knowledge in the scope of visual composition and creation of signs. Within the third part, the photography is described at the background of the development of digital technology impacting substantially the change of process of picture creation. The final chapter concerns relations between photography and the social media, understood as a specific bond linking people who avail of photographs for communication purposes.
Author Michał Jakubowicz (Filia we Wrocławiu / Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej)
Michał Jakubowicz,,
- Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej
Journal seriesZeszyty Naukowe KUL, ISSN 0044-4405, (B 10 pkt)
Issue year2018
Keywords in Polishpre-media, struktura fotograficzna, znak, stare i nowe media, media społeczne
Keywords in Englishpre-media, photographic structure, sign, old and new media, social media
Abstract in PolishW artykule przedstawione są cztery programy fotografii artystycznej związane z refleksją nad mediami. W pierwszej części opisana jest relacja fotografii i tzw. pre-mediów, charakterystycznych postrzeganiu, tj. światło, powietrze. W drugim rozdziale przedstawiony jest związek między ziarnistą strukturą fotograficzną a teorią pola równomiernego będącą u podstaw wiedzy z zakresu kompozycji wizualnej oraz kreacji znaków. W trzeciej części fotografia opisana jest na tle rozwoju cyfrowej technologii wpływającej zasadniczo na zmianę procesu powstawania zdjęć. Ostatni rozdział dotyczy związków fotografii z mediami społecznymi rozumianymi jako specyficzna więź łącząca ludzi używających zdjęć w celach komunikacyjnych.
Fotografia_tekst.pdf 239.61 KB
Additional file