Perspektywa produkcyjna w badaniach polskiego filmu dokumentalnego

Iwona Morozow

W literaturze przedmiotu brakuje pogłębionego omówienia specyfiki pracy na planie filmu dokumentalnego, analizy etapów łańcucha produkcyjnego rozpatrywanego w kontekście zarówno społecznym (pracujący/tworzący ludzie, relacje na planie), jak i rynkowym (finansowanie, strategie dystrybucyjne i promocyjne). Autorka, odnosząc się również do własnych doświadczeń twórczych, próbuje nakreślić właściwe tej problematyce pole badawcze na podstawie dokumentów branżowych, wybranych baz filmowych oraz tzw. dzienników emocjonalnych, a także wywiadów etnograficznych z twórcami i producentami filmów dokumentalnych. Artykuł wpisuje się w ten sposób w nurt współczesnych badań nad kulturą produkcji filmowej, nawiązuje do problematyki procesu tworzenia i jego kontekstu, zrekonstruowanego za pomocą etnograficznego detalu, którego źródłem są mikrohistorie.
Author Iwona Morozow (Filia we Wrocławiu / Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu)
Iwona Morozow,,
- Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu
Journal seriesKwartalnik Filmowy, ISSN 0452-9502, (N/A 40 pkt)