Psychologiczne znaczenie pieniędzy a makiawelizm

Agata Gąsiorowska

Celem prezentowanej pracy było zweryfikowanie relacji między psychologicznym znaczeniem pieniędzy i makiawelizmem. Zgodnie z wynikami dotychczasowych badań pieniądze wzmagają koncentrację na sobie i własnych celach, skłaniają do zatrzymywania zasobów istotnych do ich realizacji i do postrzegania relacji społecznych bardziej przez pryzmat reguł wymiany ekonomicznej niż reguły wzajemności, a wszystkie te zjawiska są z kolei powiązane z makiawelizmem. Bezpośrednie związki pomiędzy makiawelizmem a psychologicznym znaczeniem pieniędzy były analizowane jedynie w badaniach korelacyjnych. Ich wyniki zostały zreplikowane w pierwszym badaniu przedstawionym w niniejszej pracy: makiawelizm wiązał się z przekonaniem o symbolicznej naturze pieniędzy, nie miał natomiast związku z instrumentalnym nastawieniem na zarządzanie pieniędzmi. W drugim badaniu wykazano, że torowanie umysłowych koncepcji pieniędzy skutkuje wyższymi wynikami w skali makiawelizmu niż w grupie kontrolnej, a efekt ten jest tym silniejszy, im bardziej badani przypisują pieniądzom konotacje emocjonalne.
Author Agata Gąsiorowska (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Agata Gąsiorowska,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Journal seriesPsychologia Społeczna, ISSN 1896-1800, (B 13 pkt)